انواع کابینت آشپزخانه(Kitchen Cabinet) را بشناسید |انواع کابینت ها و قفسه های درب دارآشپزخانه| معمارخان

دسته بندی :دکوراسیون داخلی مقالات معماری---تاریخ انتشار: 19 جولای 19

انواع کابینت آشپزخانه از قطعات مختلفی ساخته شده و یکی از عناصر اصلی آشپزخانه است. فرقی نمی‌کند که از کابینت آشپزخانه چه استفاده‌ای می‌کنید، نوع چینش و شکل کابینت، نمای آشپزخانه شما و همچنین کارایی آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در این مقاله از گروه مشاور معماری و دکوراسیون داخلی معمارخان  می‌خواهیم انواع کابینت آشپزخانه و کارآیی آن‌ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

انواع کابینت آشپزخانه برای نگهداری و انبار وسایل و مواد غذایی

آشپزخانه شما، چه سنتی و قدیمی و مانند آشپزخانه‌های سنتی ایرانی باشد، و چه مدرن و امروزی بوده و از آخرین ترندهای آشپزخانه‌های سال ۲۰۱۹بهره گرفته باشد، چه مکانی برای جمع شدن اعضای خانواده دور هم باشد و چه مکانی تنها برای آشپزی، به کابینت‌ها و قفسه‌هایی برای نگه داری مواد غذایی و وسیله‌های آشپزخانه نیاز دارد.

کابینت آشپزخانه جدید سفید

به دلیل اینکه کابینت آشپزخانه جزو آن دسته از مواردی نیست که بتوان آن را هر ساله و یا حتی چند سال یک بار تعویض کرد، بهتر است که از ابتدا کابینت‌ها و قفسه‌هایی را انتخاب کنید که سایز و ارتفاع آن‌ها قابل تغییر و تنظیم باشد تا بتوانید در صورت نیاز اندازه آن‌ها را تغییر دهید.

به علاوه کابینت‌های آشپزخانه یکی از مکان‌های مهم برای نگهداری و انبار مواد غذایی و وسایل آشپزخانه است. پس بهتر است عمق قفسه‌ها را طوری انتخاب کنید که وسایل زیادی در آن جا شود. از طرف دیگر باید دقت کنید که قفسه طوری طراحی شده باشد که وسایل درون آن به راحتی قابل دسترسی باشند. بنابرین، قابلیت دسترسی آسان و عمق و اندازه مناسب، دو عنصر کلیدی در انتخاب و طراحی انواع کابینت آشپزخانه هستند.

می‌توانید برای گرفتن نتیجه بهتر، از متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی و کابینت سازی کمک بگیرید تا با صرف کمترین هزینه و زمان، به ترکیب کابینت و قفسه‌های مورد نظرتان برسید.

به دلیل اینکه کابینت آشپزخانه جزو آن دسته از مواردی نیست که بتوان آن را هر ساله و یا حتی چند سال یک بار تعویض کرد، بهتر است که از ابتدا کابینت‌ها و قفسه‌هایی را انتخاب کنید که سایز و ارتفاع آن‌ها قابل تغییر و تنظیم باشد تا بتوانید در صورت نیاز اندازه آن‌ها را تغییر دهید.

به علاوه کابینت‌های آشپزخانه یکی از مکان‌های مهم برای نگهداری و انبار مواد غذایی و وسایل آشپزخانه است. پس بهتر است عمق قفسه‌ها را طوری انتخاب کنید که وسایل زیادی در آن جا شود. از طرف دیگر باید دقت کنید که قفسه طوری طراحی شده باشد که وسایل درون آن به راحتی قابل دسترسی باشند. بنابرین، قابلیت دسترسی آسان و عمق و اندازه مناسب، دو عنصر کلیدی در انتخاب و طراحی انواع کابینت آشپزخانه هستند.

می‌توانید برای گرفتن نتیجه بهتر، از متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی و کابینت سازی کمک بگیرید تا با صرف کمترین هزینه و زمان، به ترکیب کابینت و قفسه‌های مورد نظرتان برسید.

کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت آشپزخانه کشویی

کابینت‌های کشویی یکی از بهترین گزینه‌ها برای ذخیره و نگهداری مواد و وسایل در آشپزخانه هستند. این کابینت‌ها باعث می‌شوند شما به تمام محتویات داخل آن‌ها دسترسی داشته باشید و از طرفی نیز به راحتی باز و بسته می‌شوند. البته دقت کنید که حتما برای این نوع کابینت‌ها از بهترین نوع یراق آلات استفاده کنید تا عمر مفید این قفسه‌ها افزایش یابد. به علاوه، دقت داشته باشید که یک کابینت کشویی نباید در هنگام باز شدن گیر داشته باشد و باید روان باز و بسته شود. در عین حال یک کابینت کشویی نباید آنقدر راحت باز شود که گاهی خود به خود به بیرون سر بخورد و باز شود.

قفسه‌های دیواری باز و بدون درب

اگر می‌خواهید وسیله‌هایتان در معرض نمایش باشند، این نوع کابینت بهترین انتخاب است. قفسه‌های دیواری بدون درب هم سرویس چینی زیبای شما را به نمایش می‌گذارند، و هم دسترسی سریع به وسایلی را فراهم می‌کند که شما به آن‌ها احتیاج دارید. این قفسه‌های دیواری همچنین سبک زندگی و آشپزخانه شما را بازتاب می‌دهند. بنابرین چیزهایی را روی آن‌ها قرار دهید که به خوبی شخصیت شما را نشان می‌دهند.

کابیت آشپزخانه ایده ال

قفسه‌های باز دیواری، انواع و اشکال مختلفی دارند. گاهی شبیه چند تکه الوار هستند (بی رنگ، با رنگ، روکش‌دار) که ساده و زیبا هستند و برای آشپزخانه‌هایی به سبک ییلاقی مناسب هستند. گاهی نیز پیچیده تر و پرجزئیات‌تر هستند.

در نصب قفسه‌های دیواری بدون درب دقت کنید که قفسه‌ها به صورت محکم و مناسب به دیوار متصل شده‌اند. بهتر است قبل از نصب آن‌ها کمی تحقیق کنید تا ببینید مهارت‌ها، لوازم و تجهیزات مناسب این کار کدام‌ها هستند و چه جنسی از قفسه، چه وزنی را تحمل می‌کند.

اگر نگران این هستید که در طول زمان این اتصالات استحکام خود را از دست بدهند و فرو بریزند، بهتر است از همان ابتدا، از مرغوب‌ترین جنس یراق آلات استفاده کنید و از متخصصان دکوراسون داخلی و کابینت سازی کمک بگیرید.

می‌توانید در پایین‌ترین قفسه جایگاهی را برای ادویه‌جاتتان در نظر بگیرید. خصوصا اگر از ادویه‌های خاصی زیاد استفاده می‌کنید، این ایده می‌تواند بسیار کارآمد باشد. بهتر است قفسه ‌های دیواری را همراه با کابینت‌های جدید نصب کنید، تا هم از استحکام آن‌ها مطمئن شوید و هم هماهنگی بین سبک و رنگبندی کابینت‌ها و قفسه‌ها برقرار شود. اگر می‌خواهید وسایل کلکسیونی خود را به نمایش بگذارید، می‌توانید از کابینت‌هایی با درب‌های شیشه‌ای استفاده کنید. این بوفه‌ها سرویس عتیقه نقره و چینی‌تان را به زیبایی در معرض نمایش قرار می‌دهند.  در انتخاب کابینت و طرح و رنگشان، به رنگ آشپزخانه نیز توجه داشته و رنگی را انتخاب کنید که با آن ست می‌شود. حتی شاید به این نتیجه رسیدید که آشپزخانه‌ای با کابینت مشکی رنگ داشته و خانه خود را کاملا منحصر به فرد طراحی کنید!

قفسه کابینت آشپزخانه فلزی

جنس انواع کابینت آشپزخانه باید چگونه باشد؟

ساختن انواع کابینت آشپزخانه کار ساده‌ای است. مهمترین مسائل در ساخت قفسه‌های آشپزخانه همیشه جنس قفسه ها، نوع یراق آلات و نحوه نصب آن‌هاست. اگر خودتان می‌خواهید این قفسه‌ها را نصب کنید، سعی کنید از جنس‌های سنگین استفاده نکنید، زیرا نصب این نوع قفسه‌ها بسیار دشوار است. کابینت آشپزخانه فلزی بیشترین کاربرد را در آشپزخانه ها دارند، زیرا سبک، با دوام و مستحکم هستند و نصب آن‌ها بسیار راحت است. به علاوه، خیلی راحت تمیز می‌شوند. قفسه‌های فلزی انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف را شامل می‌شوند؛ می‌توانید از استیل ضد‌ زنگ استفاده کنید تا ظاهری تمیز و شیک به آشپزخانه خود بدهید.

می‌توان از قفسه‌های چوبی یا کابینت آشپزخانه های گلاس هم برای آشپزخانه استفاده کرد. اگر قفسه‌ها را در مکان درستی قرار دهید، و سبک درستی برای نصب و چیدمان آن‌ها انتخاب کنید، می‌توانید هر استفاده‌ای که فکرش را هم نمی‌کنید، از آن‌ها داشته باشید؛ از جای میوه گرفته تا آبچکان!

جنس کابینت آشپزخانه ام دی اف

کابینت آشپزخانه مدرن

طراحی مدرن برای افراد مختلف، معانی مختلفی در پی دارد اما در حالت کلی اگر سبک طراحی شما کم‌تر به حالت سنتی شباهت داشته و بیشتر حالت به‌روز بودن داشته باشد،  شما ممکن است علاقه‌مند به استفاده از کابینت آشپزخانه مدرن در طراحی جدید کابینت آشپزخانه خود باشید.
طراحی مدرن حوالی جنگ جهانی اول شروع شد و شامل ویژگی‌هایی از قبیل سطح صاف و بدون شیب، شکل‌های هندسی، و حداقل تزئینات می‌باشد. کابینت‌های آشپزخانه مدرن  با مشخصه‌هایی مثل براق بودن، طراحی زاویه‌دارتر، با سادگی در درها و چارچوب‌هایشان شناخته می‌شوند.

طراحی مدرن اخیر منعکس‌کننده تمایل مردم به سمت اثاثیه آشپزخانه مدرن متعلق به اواسط قرن است که دارای ویژگی زوایا و منحنی‌های زمخت می‌باشد. این طراحی نیز می‌تواند تبدیل به کابینت بندی مدرن آشپزخانه شود. قسمت‌های مختلف یک آشپزخانه مدرن می‌تواند محل استقرار کابینت‌هایی باشد که منعکس‌کننده این ظاهر زاویه‌دار یا منحنی دار بوده و همچنین شامل مؤلفه‌های به‌روزی جهت نگهداری ظروف آشپزی و غذاخوری باشند.

کابینت آشپزخانه مدرن شیک

کابینت آشپزخانه فلزی

یکی از قدیمی ترین کابینت های آشپزخانه، کابینت آشپزخانه فلزی می باشد. این کابینت در دهه های گذشته بسیار مورد استقبال بوده ولی با ظهور کابینت های ام دی اف رفته رفته به ورطه فراموشی سپرده شد. امروزه وجود طرح های جدید و زیبا از کابینت فلزی موجب گشته تا بسیاری از افراد نسبت به خرید و نصب آن علاقه نشان بدهند.

کابینت آشپزخانه فلزی یکی از به صرفه ترین نوع کابینت ها می باشد، با خرید کابینت اشپزخانه فلزی می توان سطح وسیعی از آشپزخانه را با کابینت پوشش داد و اگر طرح های چوبی و ام دی اف مورد نظرتان باشد می توانید جهت کم کردن هزینه از فلز به عنوان بدنه داخلی کابینت استفاده کرد. کابینت فلزی انواع مختلفی دارد که هریک دارای مزایا و معایبی می باشد، با یک انتخاب درست و ویژه می توان صاحب یک آشپزخانه زیبا و همینطور یک دکور منحصر به فرد در خانه شد.

کابینت آشپزخانه فلزی جدید

کابینت هایگلاس چیست ؟

کابینت آشپزخانه هایگلاس در واقع همون کابینت MDF هست یا اینطور بگیم مغزی کابینت هایگلاس، ام دی افه اما لایه رویی اون با یه روکش از جنس پلکسی گلاس پوشیده می‌شه که باعث می‌شه ظاهری براق، شفاف و شیشه‌ای شکل داشته باشه. همین روکش وجه تمایز این دو نوع کابینته و البته باعث خاص شدن و زیبایی چشمگیر کابینت هایگلاس می‌شه.

علاوه بر هایگلاس یه نوع دیگه از کابینت هم داریم که بهش پلی گلاس گفته می‌شه. پلی گلاس هم ام دی افه که یه لایه پلی استر روش قرار می‌گیره. نسبت به هایگلاس درخشش و برق بیشتری داره و در مقابل خط و خش مقاومتره.

بهترین نوع ام دی اف هایگلاس ساخت کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا، اتریش و اسپانیاست. تو بازار بیشتر کار ترک پیدا می‌شه و نمونه‌هایی از ام دی اف هایی که در داخل کشور روکش هایگلاس میشن هم داریم. انتخاب جنس کار و برند کابینت آشپزخانه هایگلاس بستگی داره به هزینه‌ای که می‌خواید انجام بدید.

طرح کابینت آشپزخانه های گلاس

نتیجه گیری در مورد کابینت‌های آشپزخانه

اهمیت داشتن کابینت‌ها و قفسه‌های مناسب برای آشپزخانه بسیار زیاد است. فرقی نمی‌کند چه استفاده‌ای از آن‌ها خواهید داشت، قفسه‌ها و کابینت‌های با کیفیت همیشه تاثیر مثبتی بر کارایی و زیبایی آشپزخانه‌تان دارند.

امیدواریم توانسته باشیم شما را در انتخاب کابینت‌ها و قفسه‌های مناسب از میان انواع کابینت آشپزخانه کمک کرده باشیم. در مطالب بعدی معمارخان منتظر مطالب بیشتری در رابطه با کابینت‌های آشپزخانه و راهنمای انتخاب آن‌ها باشید.

منبع: impressiveinteriordesign.comویکیپدیا

آخرین مقالات معماری

مشاهده همه مقالات

ارتباط با ما

شماره تماس:

09191593669
09399116878

آدرس ایمیل :

Memarkhan@info.com

شبکه های اجتماعی: