آپارتمان مسکونی ۲۱۳

دسته بندی :مقالات معماری---تاریخ انتشار: 09 جولای 19
آپارتمان مسکونی 213

اطلاعات پروژه :

نام:آپارتمان مسکونی ۲۱۳، یک آن
آدرس: مشهد، بلوار صارمی/
شرکت مشاور: استودیو معماری پی/
معماران: حسین ابراهیم زاده، محمد ابراهیم زاده/
تیم طراحی: ایوب ابوترابی، مژگان افشار، امنه اکبری، المیرا خانی، هدیه تدین
با سپاس ویژه از: مهیار محمدی، علی سویزی /
تاریخ: ۱۳۹۳- ۱۳۹۷/
مساحت زمین: ۲۰۹ مترمربع/
مساحت ساخته شده: ۱۱۹۵ مترمربع/
نوع: مسکونی/
سازه: محمد هادی موقر/
تاسیسات مکانیکی: کاظم فاضلی نژاد/
تاسیسات الکتریکی: مهدی حاجی زاده/
مدیر اجرایی: محمد ابراهیم زاده /
تیم اجرایی: ایوب ابوترابی، آمنه اکبری، شهریار خرسندی، محمد جلالی/
نظارت: حسین ابراهیم زاده/
طراح سه بعدی: آمنه اکبری/
کارفرما: آقای رجب زاده/
بودجه: ۳۱.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
عکاس: سینا ممتحنی/

آپارتمان مسکونی ۲۱۳

حالا که درخواست اکثر مشتریان مبنی بر دستیابی به حداکثر فضاهای قابل‌ فروش دفتر معماری را به سمت طراحی تیپیکال واحدها پیش می‌برد،در آپارتمان مسکونی ۲۱۳ چاره‌ای نیست جز آن‌که به فکر الگویی برای اصلاح برخی از ریزفضاها که اتفاقاً نقشی اساسی هم در ساختمان‌ها دارند باشیم.

در طراحی آپارتمان مسکونی ۲۱۳ ، تلاش برای احیای سه ریز‌فضا در سکونت آپارتمانی صورت گرفته است. حیاط و مجموعه ورودی، راهرو (داخل واحد) و بام.

فضاهایی که علیرغم اهمیت آن‌ها عمدتاً به دو دلیل، توجهی به آن‌ها نمی‌شود: اول این‌که از لحاظ عملکردی کارکرد کمتری نسبت به سایر فضاها دارند و دوم (در مورد حیاط و بام)، جزو متراژ قابل فروش محاسبه نمی‌شوند. علاوه بر این در مورد حیاط و بام می‌توان گفت که چون در آپارتمان‌های کوچک امکان در نظر گرفتن سرایدار وجود ندارد معمولاً مشاعات ساختمان فاقد رسیدگی‌های لازم هستند. به همین خاطر این فضاها غالباً فضاهای مرده و غیرقابل‌ استفاده‌ای خواهند بود.

حیاط و مجموعه ورودی

علیرغم این‌که در پیشینه معماری ایران مجموعه ورودی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است ،امروزه این موضوع فاقد برنامه‌ریزی مناسب در سکونتگاه‌های آپارتمانی است. ما برای حل این مساله  در طراحی آپارتمان مسکونی ۲۱۳ ،فضای ورودی اتومبیل و پیاده را از یکدیگر تفکیک کردیم. پس از آن حیاط را به زیرزمین کشاندیم و فضای ورودی پیاده را به دو ناحیه تقسیم کردیم.

یک  ناحیه با مفهوم آستانه (Threshold)شکل گرفت که ضمن حفظ ارتباط بصری با فضا و پیاده‌رو بیرون، به واسطه یک پل شیشه‌ای که از بالاسر حیاط می‌گذرد، به ناحیه دوم می‌رسد. ناحیه دوم یک فضای نیمه بسته است که دسترسی به ارتباطات عمودی را ممکن می‌سازد. وجود فضای سبز، صدای آب چرخشی (که از زیر درب ورودی به حوض داخل حیاط می‌ریزد) و قرار‌گرفتن در یک محور عمودی، عناصر کیفی مجموعه ورودی هستند. علاوه بر این، انتقال حیاط به زیرزمین امکان تأمین نور، منظر و تهویه طبیعی را برای سالن چند منظوره (ورزشی، پذیرایی و…) که جزو مشاعات ساختمان به حساب می‌آید را فراهم نموده است.

آپارتمان مسکونی 213

بام

معمولاً بام‌های ساختمان‌های با متراژ کم با این چالش روبرو هستند که ساخت فضای سبز و نگهداری آن توجیه اقتصادی ندارد. مضاف بر این نداشتن متولی واحد، باعث از بین رفتن تدریجی این فضاها می‌شود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم فضای بام را به دو قسمت تقسیم کنیم: یک قسمت برای تأسیسات ساختمان که قابل دسترسی برای تمام واحدهای ساختمان می‌باشد و قسمت دیگر یک حیاط آراسته با گلدان و فضایی برای نشستن، که قابل استفاده اختصاصی برای واحد پنجم ساختمان با دسترسی مستقل از داخل واحد است. با این رویکرد کیفیت متفاوت واحد پنجم به‌واسطه نورگیری از سقف و رسیدگی مناسب به فضای بام تضمین شده است.آپارتمان مسکونی ۲۱۳

راهرو

برای اینکه راهروی داخل واحدها صرفاً یک فضای گذر نباشد، با قرار‌دادن یک فضای کارکردیِ خطی بین نشیمن و اتاق‌ها، هم حریم خصوصی اتاق‌ها حفظ شده است هم کمبود لاندری در ساختمان های کوچک جبران شده است. جاگیری ماشین لباسشویی و ملحقات آن، میز اتو و کمدهایی برای قراردادن لوازم ضروری زندگی در یک آپارتمان ۱۵۰ متری در این فضا، راهرو را به یک فضای دومنظوره تبدیل کرده است.آپارتمان مسکونی ۲۱۳

همچنین میتونید در صورت تمایل به آشنایی با خدمات گروه معماری معمارخان و دریافت مشاوره رایگان و سفارش پروژه از طریق لینک های زیر اقدام کنید :

   ۱-خدمات گروه معماری معمارخان

   ۲-دریافت مشاوره رایگان و سفارش پروژه

منبع : سایت معماری معاصر ایران –caoi.ir

مطالعه مقالات زیر هم میتونه براتون مفید باشه :

بازسازی ویلای لانگ

کافه رستوران ماینس وان 

آخرین مقالات معماری

مشاهده همه مقالات

ارتباط با ما

شماره تماس:

09191593669
09399116878

آدرس ایمیل :

Memarkhan@info.com

شبکه های اجتماعی: